flower left

Pielęgnacja nóg

zapobiehganie_zylakomŻylaki to duże naczynia krwionośne, które pojawiają się pod skórą na nogach. Mogą one również wskazywać na poważne problemy zdrowotne, w tym nieprawidłowe krążenie co może doprowadzić do osłabienia ścianek naczyń krwionośnych i powodować silny ból. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci uniknąć żylaków i utrzymywać dobre krążenie w nogach:

Zapobieganie żylakom wskazówka # 1: Zmniejszenie masy ciała jest jednym ze sposobów, aby zapobiec żylakom. Dodatkowy ciężar i obciążenie nóg jest jednym z głównych przyczyn powstawania żylaków, więc utrzymanie zdrowej wagi będzie korzystne zarówno dla zapobiegania żylakom jak i dla innych aspektów zdrowia.

 Zapobieganie żylakom wskazówka # 2: Aby zapobiec tworzeniu się żylaków, należy unikać postawy stojącej przez dłuższy czas. Dodatkowy nacisk na nogi oznacza nacisk na żyły i może spowodować tworzenie się żylaków.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 3: Ponieważ nie można całkowicie uniknąć stania, możesz pomóc nogom podtrzymać wagę, unikając  tworzenia się żylaków poprzez noszenie pończoch, rajstop lub podkolanówek uciskowych, które pomagają poprawić krążenie.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 4: Ćwiczenia, zwłaszcza jeżdżenie na rowerze, kolarstwo, pływanie i chodzenie może pomóc poprawić krążenie w nogach i zapobiega żylakom.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 5: Rzucenie palenia również pomaga usprawnić krążenie w całym organizmie, w tym w nogach. Ponadto, przez rzucenie palenia możesz uniknąć wysokiego ciśnienia krwi, który również wiąże się z powstawaniem żylaków.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 6: Kobiety, aby zapobiec żylakom, powinny unikać pigułek antykoncepcyjnych z wysokim stężeniem estrogenu oraz hormonalnych suplementów diety. Wykazano, że estrogen w dużych ilościach ma wpływ na krążenie, co może przyczynić się do rozwoju żylaków.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 7: Unikaj zakładania nogi na nogę. Skrzyżowane nogi ograniczają krążenie, co jest przyczyną żylaków.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 8: Staraj się nosić buty na niskim obcasie lub płaskie, kiedykolwiek jest to możliwe i ubrania, które nie są zbyt ciasne na nogach i talii, aby utrzymywać poprawne krążenie w nogach i tym samym zapobiec żylakom.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 9: Odpocznij chwilę z nogami w górze! Poprzez podniesienie nóg powyżej poziomu serca na krótki okres czasu każdego dnia, można zapobiec powstawaniu żylaków.

Zapobieganie żylakom wskazówka # 10: Jeśli uważasz, że te wskazówki nie są wystarczające, aby zapobiec żylakom lub jeśli po prostu nie może stosować ich na tyle często, aby zapobiec lub powstrzymać powstawanie żylaków, rozważ wizytę u lekarza oraz leki i zabiegi lecznicze przeznaczone do leczenia żylaków, zwłaszcza, jeśli zmiany są nasilone lub bolące.

*    *    *